Жовчнокам’яна хвороба

Главная страница » Гастроэнтерология » Жовчнокам’яна хвороба

Жовчнокам’яна, жовчно-кам’яна (ЖКХ) -це утворення каменів (конкрементів) в жовчному міхурі, жовчних протоках. Камені в жовчному міхурі призводять до розвитку холециститу. При неускладненому перебігу захворювання застосовуються консервативні методи терапії. Якщо за допомогою РХПГ з ЕПСТ не виходить витягти зрощення з жовчної протоки (холедоха), то показано оперативне лікування.

Патогенез

Розрізняють холестеринові, пігментні, вапняні і змішані камені. Конкременти, що складаються з одного компонента, відносно рідкі. Переважна кількість каменів мають змішаний склад з переважанням холестерину. Вони містять понад 90% холестерину, 2-3% кальцієвих солей і 3-5% пігментів, причому білірубін зазвичай знаходиться у вигляді невеликого ядра в центрі конкременту.

Умовно розрізняють два типу каменеутворення в жовчних шляхах:

  • Первинний;
  • Вторинний.

Первинний тип формування конкрементів у незмінених жовчних шляхах є початком патологічного процесу, який протягом тривалого часу або протягом усього життя може не викликати значних функціональних розладів і клінічних проявів.

Вторинне каменеутворення відбувається в результаті того, що вже протягом ЖКХ виникають порушення відтоку жовчі (холестаз, жёлчная гіпертензія) через обтурації первинними камінням «вузьких» місць жовчної системи (шийка жовчного міхура, термінальний відділ холедоха), а також вторинних рубцевих стенозів. Вторинні конкременти, крім міхура, можуть утворюватися і в жовчних протоках, включаючи внутрішньопечінковий.

Первинні холестеринові камені

Найбільш вивченим є процес утворення первинних холестеринових каменів, які в чистому вигляді або з невеликими домішками жовчних пігментів і кальцієвих солей зустрічаються найбільш часто, складаючи більше 75-80% всіх конкрементів. Формування пігментних конкрементів вивчено в значно меншому ступені. Причиною первинних пігментних каменів є порушення пігментного обміну при різних формах гемолітичних анемій. Часто пігментні камені утворюються вдруге при наявності в жовчних шляхах інфекційного процесу, в тому числі пов’язаного з холелітіазом. Первинні чисто вапняні камені виключно рідкісні і можуть формуватися при гіперкальціємії, пов’язаної з гиперпаратиреозом.

Вторинні холестеринові камені

Вторинне звапніння переважно пігментних і в меншій мірі холестеринових каменів зазвичай відбувається в інфікованих жовчних шляхах, причому джерелом кальцієвих солей є в основному секрет слизових залоз вихідного відділу жовчного міхура і запальний  ексудат.

Утворені в жовчному міхурі камені, питома вага яких, як правило, нижче одиниці, знаходяться в підвіщеному (плаваючому) стані і не можуть надавати гравітаційного тиску на стінки міхура. Камені діаметром менше 2-3 мм здатні проходити по протоки міхура в холедох і далі разом з жовчю в дванадцятипалу кишку. Більші камені можуть під тиском жовчі з ускладненням проштовхуватися через протоки міхура і вузьку термінальну частину загального жовчного протока, травмуючи при цьому слизову оболонку, що може привести до рубцювання і стенозированню цих і без того вузьких місць жовчовивідної системи.

Симптоми жовчно-кам’яної хвороби (ЖКХ)

У чистому вигляді хвороба практично не дає симптомів, перші ознаки з’являються через 5-10 років. Єдиним проявом власне ЖКХ можна назвати жовтяницю, а також напад жовчної коліки, викликаної рухом каменю по жовчним шляхах. Раптова біль, напад кольки виникає при збільшенні тиску в жовчному міхурі (більше 3000 Па) або жовчному протоці (понад 2700 Па) через перешкоди до спорожнення жовчі у вигляді каменю.

Всі інші симптоми дають супутні захворювання. Біль носить ріжучий, колючий характер, можлива іррадіація болів в поперек, праву лопатку, праве передпліччя. Іноді біль іррадіює за грудину, що симулює приступ стенокардії (холецістокоронарний симптом Боткіна).

Трапляється, що камені в жовчному міхурі не викликають хворобливих симптомів взагалі. У такому випадку їх можуть виявити випадково при УЗД або при рентгенологічному обстеженні.

Діагностика

  • Ультразвукове дослідження .
  • Біохімічний аналіз крові.
  • Розгорнутий аналіз крові.

Лікування у дорослих і дітей:

  • Медикаментозна терапія.
  • Рекомендується дієта Певзнера № 5

Ускладнення

  • Коліки
  • Холецистит
  • Механічна жовтяниця

Записаться на консультацию и лечение можно по телефонам

+38 (044) 344-25-49

+38 (097) 483-40-95

Клиника работает с 08:00 до 18:00 без выходных и перерывов.
Консультации проводят Пн.-Пт. с 09:30 до 16:00

Отзывы пациентов

Оставить отзыв