Анальный зуд

Анальний свербіж – це стан, що характеризується найсильнішою сверблячкою в області анального отвору. Досить часто патологія також поширюється на зовнішні статеві органи. Як правило, розвивається в середньому і літньому віці, з переважним ураженням осіб чоловічої статі (за даними медичної статистики, у чоловіків виникає в 4 рази частіше, ніж у жінок).

У медичній практиці прийнято розрізняти первинний і вторинний анальний свербіж.

Первинний, або істинний, зустрічається досить рідко, причини його виникнення достовірно встановити лікарям не вдається.

Вторинний поширений в більшій мірі. Як правило, він є одним з основних проявів якогось іншого захворювання.

Виникнення вторинної патології найбільш часто буває обумовлено наступними причинами:

  • різні захворювання прямої кишки і заднього проходу (геморой, анальна тріщина, парапроктит та ін.)
  • надмірна або, навпаки, недостатня гігієна анального отвору
  • наявність гельмінтів
  • грибкові або бактеріальні ураження шкіри в області сідниць
  • дерматологічні проблеми (псоріаз, лишай, дерматит, екзема і т.д.)
  • ендокринні порушення (цукровий діабет)
  • теплі і вологі умови навколишнього середовища (тропічний клімат, носіння тісного одягу, підвищена пітливість та ін.)
  • Крім цього, свербіж здатний виникати як алергічна реакція на різні продукти (кава, шоколад, спеції, алкогольні напої та ін.), Лікарські препарати (особливо антибіотики) і косметичні засоби (мило, крем і т.д.).

Також доцільно розрізняти гостру і хронічну форми патології. Гострий анальний свербіж характеризується раптовим початком і значним інтенсивним розвитком. При цьому відзначається сталість прояву клінічних ознак даного стану.

Крім самої сверблячки, пацієнти нерідко відзначають такі симптоми, як: почервоніння і злущування шкірних покривів в області заднього проходу, їх зволоженість, наявність постійних розчухів та  саднів, порушення сну і працездатності, депресія. Хронічна форма подібного стану, на відміну від гострої, протікає хвилеподібно: періоди відносного спокою змінюються загостреннями симптомів. Шкіра найчастіше сильно стоншена, відрізняється надмірною сухістю, і депігментацією. Кровоточивих розчухів немає, проте є тонкі лінійні садна, розташовані по колу і нагадують колісні спиці.

Лікування

Лікування анального свербежу або свербіння в задньому проході -складні, що вимагає терпіння і наполегливості лікаря і хворого. При свербінні проводять терапію основного захворювання. Важливо діагностувати навіть початкові стадії геморою, папиллита, кріптіта, анальної тріщини, випадання прямої кишки або недостатності сфінктера заднього проходу будь-якої етіології. У цих випадках свербіж є симптомом основного захворювання.

Якщо при ректороманоскопії виявлено проктосигмоїдит, то необхідно провести повний курс відповідного лікування свербежу заднього проходу.

Якщо виявлено кишковий дисбактеріоз без проктосигмоидита, то лікування анального свербежу поєднують з призначенням бактеріальних препаратів.

Однак найбільш завзято протікають ті форми анального свербежу, при яких саме ретельне розпитування хворого, клінічні і лабораторні дослідження ніякої патології не виявляють. І в цих випадках слід починати лікування з терапії прихованого проктосигмоидита: дієта, мікроклізми з коларголом, шкірні мазі. Для зняття патологічного рефлексу з зудить періанальної шкіри у таких хворих доцільно застосовувати різні ін’єкційні види лікування.

Отзывы пациентов

Записаться на консультацию и лечение можно по телефонам

+38(044) 575-32-20

+38(097) 483-40-95

Клиника работает с 8-00 до 20-00 без выходных и перерывов.
Консультации проводят Пн.-Пт. с 9-30 до 16-00