Біль в куприку

Визначення «анокопчіковий больовий синдром» є широким поняттям, яке об’єднує цілий ряд проявів (прокталгія, анальна невралгія, аноректальної біль, кокцигодинія), основним симптом яких є біль в області промежини, заднього проходу або куприка.

Болі можуть тривати роками, наростати або знижуватися, носити постійний характер або виникати несподівано без видимих ​​причин і також несподівано зникати, можуть посилюватися при ходьбі, сидінні, напруженні черевних м’язів, тиску на куприк. Причому не вдається зв’язати їх ні з зміною клімату, ні з супутніми урологічними або гінекологічними захворюваннями, ні з остеохондрозом або спондилезом.

Характер болю різний – колючі, тупі, що віддають в промежину, нижню частину живота, сідниці і стегно та ін. Іноді точно локалізувати болюче місце не вдається, і хворі скаржаться на біль в прямій кишці, тяжкість або відчуття печіння в зоні куприка, постійні неприємні відчуття в цій зоні.

Окремо слід розглядати лише травматичну кокцигодинії, де безпосередньою причиною болю є травмований куприк.

Причини виникнення

Причини виникнення аноректального болю можуть бути різними:

 • наслідки травми (що мала місце навіть в далекому минулому, задовго до виникнення болів)
 • порушення нервово-м’язового апарату позадіанального простору і всього тазового дна
 • зміни в кістках цієї області
 • захворювання хребта з неврологічною симптоматикою
 • захворювання прямої кишки, навіть при лікуванні їх (геморой, анальна тріщина, проктит, сігмоідіт і т.д.)
 • операції на задньому проході, що призвели до рубцевих деформацій ануса
 • опущення промежини
 • важкі пологи
 • довге сидіння в туалеті
 • запор, діарея
 • захворювання сечостатевих органів
 • психоемоційний стрес

Діагностика

В діагностиці зі спеціальних методів обстеження обов’язкові пальцеве дослідження прямої кишки з пальпацією куприка, ректоскопія або сигмоскопія, рентгенографія крижів і куприка, MPT, KT, сфінктерометрія, балонографія.

З інструментальних методів дослідження при кокцигодинії найбільш інформативним є рентгенографія.

Комп’ютерна рентгенівська та магнітно-резонансна томографії можуть виявити запальний процес, набряклість навколишніх куприк тканин, проте за діагностичної значущості поступаються динамічному рентгенологічного дослідження.

Діагноз анокопчіковий больовий синдром може бути поставлений тільки після виключення цілого ряду проктологічних і неврологічних захворювань, що мають схожі клінічні ознаки (анальна тріщина, геморой, парапроктит, попереково-крижовий радикуліт, ішіас і ін.). Важливо також виключити дисбактеріоз, захворювання органів малого таза у жінок і передміхурової залози у чоловіків.

При необхідності підключають до огляду уролога, гінеколога, травматолога і в обов’язковому порядку невропатолога.

Лише після виключення або лікування цих захворювань і збереженні болю в анокопчіковой області цілеспрямовано обстежують пацієнта для виявлення анокопчікового больового синдрому.

Лікування кокцигодинії

Успіх в лікуванні багато в чому залежить від правильно виявленої причини хвороби.

Лікування починають з комплексу терапевтичних заходів, спрямованих на корекцію всіх виявлених порушень. Як правило, вони носять комбінований характер і часто поєднуються з банальними проктологічними захворюваннями.

Проводиться також лікування супутніх захворювань (остеохондроз, запальні захворювання статевої сфери, дисбактеріоз і т.д.).

Широко застосовується фізіотерапія (низькоінтенсивне лазерне випромінювання, ректальна дарсонвалізація, ультразвукові процедури, диадинамические струми, УВЧ-терапія, грязьові тампони і аплікації), блокади, рентгенотерапія, мікроклізми і свічки з протизапальними і знеболюючими засобами і т.п. При наявності у хворого м’язового спазму лікування доповнюють масажем спазмованих м’язів тазового дна.

У ряді випадків комплексне лікування проводиться з психіатром.

Оперативне лікування (екстирпація куприка) при кокцигодинії, внаслідок травми куприка, проводиться за суворими показаннями.

При відсутності належного ефекту від лікування і наявності патологічно рухомого травмованого куприка (в нормі рухів у цьому суглобі практично немає) ставлять питання про необхідність оперативного лікування, яке проводиться за суворими показаннями.

При вирішенні питання про доцільність хірургічного лікування необхідно переконатися в тому, що кокцигодинія дійсно пов’язана з патологією куприка, що передбачає виключення інших можливих причин болю в цій області.

 

Отзывы пациентов

Записаться на консультацию и лечение можно по телефонам

+38(044) 575-32-20

+38(097) 483-40-95

Клиника работает с 8-00 до 20-00 без выходных и перерывов.
Консультации проводят Пн.-Пт. с 9-30 до 16-00