Гострий і хронічний парапроктит

Парапроктит – одне з найчастіших проктологічних захворювань (20-40% всіх хвороб прямої кишки). Парапроктит по частоті стоїть на 4-му місці після геморою, анальних тріщин і колітів. Чоловіки хворіють парапроктитом частіше, ніж жінки. Це співвідношення коливається від 1,5: 1 до 4,7: 1. Парапроктит – захворювання дорослих: рідко зустрічаються описи свищів прямої кишки у дітей.

Етіологія

Парапроктит викликається змішаною мікрофлорою, але переважне значення має E. coli. В етіології парапроктиту провідне значення має впровадження інфекції в пара ректальну клітковину.

Шляхи проникнення інфекції в параректальну клітковину

Інфекція може проникати через анальні залози, пошкоджену слизову оболонку прямої кишки, гематогенним і лімфогенним шляхом, з сусідніх органів, уражених запальним процесом. Ряд дослідників вважає парапроктит досить частим ускладненням неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона. Гнійні процеси в клітинних просторах навколо прямої кишки спостерігаються при захворюваннях передміхурової залози, уретри, парауретральних, куперовских залоз, органів жіночої статевої сфери (периметрити, бартолінітів), іноді при остеомієліті кісток таза, туберкульозі хребта.

Шляхи поширення запального процесу

Поширення інфекції при парапроктиті йде з боку прямої кишки. Вхідними воротами є анальні крипти, куди відкриваються протоки анальних залоз, або (значно рідше) пошкоджена слизова оболонка анального каналу. Спочатку запалюється якась крипта, де і формується внутрішній отвір свища. Потім інфекція проникає по протоках анальних залоз в їх розгалуження, що локалізуються в підслизовому або міжм’язових шарах. При проникненні інфекції через пошкоджену слизову оболонку кишки подальше її поширення можливо по міжтканинних щілинах, а також лімфогенним і гематогенним шляхом. У зв’язку з крихкістю підслизового шару кишки гнійники цієї локалізації легко і швидко поширюються вгору, відшаровуючи слизову оболонку. Гній, поширюючись по ходу судинних гілок, проникає в міжм’язові простори між циркулярним і поздовжним шарами м’язів кишкової стінки.

Поширюючись по розгалуженням анальних залоз  і руйнуючи їх, гній проникає в параректальні клітинні простори (подслизову, підшкірну, клубово-ректальну, тазово-ректальну і позадіпрямокішечну). Залежно від ступеня вірулентності флори, реактивності організму процес може бути відмежований в якій-небудь одній області або поширеним по клітковині сусідніх анатомічних областей.

При поширенні гнійного процесу мають значення і умови відтоку. Якщо гнійник добре дренується по широкому зєднаннюз кишкою або має вихід на шкіру, можна очікувати мінімальні поразки клітинних просторів таза. Якщо таких умов немає, навколо прямої кишки може утворитися безліч гнійних ходів з ходами в різні клітинні простори. Можливі прориви гнійника на шкіру в різних ділянках (зовнішні свищеві отвори). При парапроктиті описані свищеві отвори на мошонці, стегні, передній черевній стінці. Крім того, не виключена ймовірність прориву абсцесу в просвіт кишки на рівні ампулярного відділу її і навіть в черевну порожнину.

Причини хронічного перебігу захворювання

Сучасні дослідники розглядають гострий і хронічний парапроктит як стадії одного захворювання. У колишні роки широко обговорювалося питання про те, чому після розтину гострого парапроктиту так часто формується свищ прямої кишки (хронічний парапроктит).

Фактори хронічного перебігу

  • Внутрішній отвір свища (покрите епітеліальною вистилкою гирло інфікованою однієї або декількома анальними залозами, що відкриваються в морганіевой крипті) є джерелом постійного або періодичного інфікування параректальної клітковини.
  • Наявність сформованого норицевого ходу, одиночного або розгалуженого, розташованого поверхнево або глибоко в тканинах тазу. Загоєнню перешкоджає епітелізація стінок норицевого ходу, яка заважає спадению їх і складає просвіт відкритим для реинфекции. Внутрішня поверхня норицевого ходу буває вистелена грануляційною тканиною або залозистим епітелієм.
  • Активізація дрімає хірургічної інфекції. Інфекція може більш-менш тривалий час перебувати в тканинах організму, не викликаючи захворювання (латентна фаза), але потім під впливом різних факторів проявляється у вигляді гострого парапроктиту (активна фаза). При парапроктиті вогнище інфекції може мати морфологічний субстрат. Їм служать або рубці на місці розкритого гнійника, або залишок норицевого ходу.

Класифікація парапроктита

  • НДІ проктології була прийнята відносно проста і зручна в практичному відношенні класифікація парапроктита.
  • За етіологічною ознакою парапроктити ділять на банальний, специфічний і посттравматичний.
  • За активністю запального процесу – на гострий, інфільтративний і хронічний

Лікування у дорослих і дітей

Лікування гострого парапроктиту тільки хірургічне. Операція повинна бути виконана відразу після постановки діагнозу. Операція проводиться під наркозом.

Метою операції є розтин гнійника (абсцесу) і видалення гною. Після операції проводять перев’язки, призначають антибіотики, вітаміни, засоби, що підвищують імунітет. Така операція може бути проведена в будь-якому хірургічному стаціонарі.

Однак розтин гнійника не є радикальною операцією: після неї, як правило, виникають повторні нагноєння (формується хронічний парапроктит). Причина такого явища в збереженні запального каналу (свища) між прямою кишкою і навколишніми тканинами.

Для повного лікування необхідна повторна операція, виконана в спеціалізованому проктологічному стаціонарі. В результаті такої операції зв’язок між порожниною кишки і гнійника ліквідується. Вона називається радикальної, тому що призводить до повного виліковування.

Виконання радикальної операції відразу після встановлення діагнозу гострого парапроктиту часто не приводить до успіху, так як велика ймовірність травми заднього проходу і розвитку нетримання калу.

Проте радикальна операція, виконана після загоєння гнійника, забезпечує повне лікування хвороби.

При несвоєчасному хірургічному лікуванні гострого парапроктиту можливий розвиток ускладнень: гнійне руйнування стінки прямої кишки і / або стінки сечовипускального каналу у чоловіків, прорив гною в піхву у жінок. Самим грізним ускладненням є прорив гною в порожнину таза, що при пізній постановці діагнозу може призвести до смерті.

 

Отзывы пациентов

Записаться на консультацию и лечение можно по телефонам

+38(044) 575-32-20

+38(097) 483-40-95

Клиника работает с 8-00 до 20-00 без выходных и перерывов.
Консультации проводят Пн.-Пт. с 9-30 до 16-00