Сфінктерит

Найчастіше виникає вдруге як ускладнення жовчнокам’яної хвороби, хронічного холециститу, холангіту, після операції на жовчних шляхах (у зв’язку з технічними похибками при їх виконанні).

Рідше буває наслідком гіпертонусу і тривалого спазму сфінктера Одді функціонального характеру або виникають рефлекторно при хронічному панкреатиті, дуоденіт, виразкової хвороби дванадцятипалої кишки.

Розвиток сфінктеріта супроводжується порушенням функції сфінктера Одді, утрудненням надходження в дванадцятипалу кишку жовчі і секрету підшлункової залози, підвищенням тиску в жовчних і панкреатичних протоках.

Клінічні прояви не специфічні. Спостерігаються приступообразні (по типу печінкової коліки або постійні болі в правому підребер’ї і (або) в епігастральній ділянці, що посилюються після прийому їжі, нудота, блювота жовчю, гіркота в роті; розвивається жовтяниця, що має тимчасовий характер, яка супроводжується свербінням шкіри, потемніння сечі і знебарвлення калу, при супутньому холангіті з’являються лихоманка і озноб. Тривалий перебіг сфінктеріта призводить до рубцевого стенозу великого сосочка дванадцятипалої кишки, в результаті чого виникає стійка обтура іонна Жовтуха, холестатичний гепатит, хронічний рецидивний панкреатит.

Діагностика

Грунтується на даних лабораторних (підвищення рівня прямого білірубіну, активності лужної фосфатази і амілази в сироватці крові, поява білірубіну в сечі) і інструментальних (дуоденальне зондування, холеграфія, часто в поєднанні з релаксаційної дуоденографія, дуоденоскопия, ретроградна панкреатохолангиография, ехографія) досліджень. Більш точно діагноз встановлюють під час операції за допомогою прямої холангиографии і зондування жовчних проток.

Лікування

Направлено на ліквідацію запалення і спазму сфінктера Одді, поліпшення відтоку жовчі. Застосовують антибактеріальні, спазмолітичні і жовчогінні засоби.

При неефективності консервативного лікування і розвитку рубцевого стенозу великого сосочка дванадцятипалої кишки вдаються до оперативного втручання – холедохотоміі, накладенню холедоходуоденоанастомоза, транспапіллярному дренуванню загальної жовчної протоки, папиллосфінктеротомії і ін.

Прогноз залежить від тривалості захворювання, наявності стійкої деформації жовчних і панкреатичних проток. Профілактика включається в своєчасному виявленні та ретельному лікуванні запальних захворювань печінки і жовчного міхура, підшлункової залози, дванадцятипалої кишки.

 

Отзывы пациентов

Записаться на консультацию и лечение можно по телефонам

+38(044) 575-32-20

+38(097) 483-40-95

Клиника работает с 8-00 до 20-00 без выходных и перерывов.
Консультации проводят Пн.-Пт. с 9-30 до 16-00