Спермограма

Показники і правила здачі спермограми

Основним пунктом діагностики чоловічого безпліддя, крім розпитування, огляду і обстеження хворого, є аналіз еякуляту (секрету простати), підрахунок кількості і активності сперматозоїдів, визначення властивостей клітин сперматогенезу. Цей аналіз називається спермограма.

Для більшої точності результату спермограми необхідно повторити аналіз 2-3 рази. Перед кожним дослідженням утримання від статевого життя (в тому числі і мастурбації) має бути не менше двох діб (більше 7 діб також несприятливо), крім того на протязі 3 днів не повинно бути вживання спиртного, ліків.

Основні показники спермограми

Обсяг еякуляту в нормі становить 3-5 мл. Зниження обсягу еякуляту може свідчити про зниження функції яєчок і статевих залоз, простатовезікуліте. простатиті. При обсязі сперми менше 2 мл зачаття малоймовірно, навіть якщо інші показники спермограми не змінені.

Запах специфічний (квітів каштана). При деяких інфекційних захворюваннях (трихомоніаз, гарднерельоз) запах стає неприємним (болотний, рибний запах).

Колір – молочно-білий з прожилками.

Жовтий, зелений колір-говорить про наявність бактеріальної інфекції.

Червоний, рожевий, коричневий колір або домішка в спермі, про гемоспермія (наявності крові в спермі), що буває при запальних процесах (простатовезікуліта) і травмах ..

Кількість сперматозоїдів в 1 мл сперми має становити не менше 60 млн. Загальна кількість має бути не менше 150 мільйонів.

Зниження кількості сперматозоїдів носить назву олигозооспермии. Це можливо в результаті зниження функції яєчок або односторонньої непрохідності шляхів. При повній відсутності функції яєчок або двосторонньої обтурації спостерігається азооспермія – повна відсутність сперматозоїдів в еякуляті, але при цьому знаходять клітини сперматогенезу.

Рухливість сперматозоїдів є важливою характеристикою якості сперми. Існують наступні фракції сперматозоїдів:

  • А – активно-рухливі;
  • В – рухливі.

Їх кількість повинна бути не менше 60-80%.

  • З – слабоподвіжние (місцево-хитні);
  • D – нерухомі.

Зниження кількості рухливих сперматозоїдів називається астенозооспермією, відсутність – некрозооспермія.

Кількість і рухливість сперматозоїдів в еякуляті багато в чому залежить від частоти статевих контактів чоловіки. Морфологія сперматозоїдів показує, який відсоток всіх сперматозоїдів має нормальну повноцінну будову. У нормі нормальне будова повинні мати більше 70% всіх сперматозоїдів.

Зниження цього показника і підвищення кількості ненормальних сперматозоїдів (найчастіше з неправильним генетичним матеріалом) називається тератозооспермією. У нормі змінені сперматозоїди не повинні брати участь в заплідненні. Зниження кількості нормальних за будовою сперматозоїдів зменшує вірогідність зачаття.

Аглютинація, або склеювання сперматозоїдів один з одним, в нормі відсутній. Наявність аглютинації можливо різко знижує рухливість сперматозоїдів і вірогідність зачаття. Це можливо в результаті дисфункції статевих залоз, яка може розвинутися на тлі хронічного простатиту і везикуліту, інфекцій, що передаються статевим шляхом, наявності антиспермальних антитіл, а також в результаті нерегулярного статевого життя, специфічних запальних захворювань і т.д.

Агрегація сперматозоїдів – ділянки значного скупчення сперматозоїдів. У нормі агрегація також повинна бути відсутня. Наявність ділянок агрегації іноді можна визначити навіть на око – ці ділянки в порівнянні з основною масою еякулята відрізняє велика щільність і білизна. Агрегація сперматозоїдів нерідко супроводжується зниженням їх рухливості. Вона також може бути наслідком різних захворювань і порушень в організмі чоловіка.

Кількість лейкоцитів в еякуляті не повинно перевищувати 1-2 в полі зору. Значна кількість лейкоцитів може свідчити про гострий запальний процес урогенітального тракту – орхіті, епідидиміт, простатит, везикуліт, уретрит і ін.

У цьому випадку доктор обов’язково повинен провести ретельне обстеження пацієнта. Щоб з великої кількості цифр і показників сформувати одну найбільш значиму використовують показник Фаррісу  -це кількість мільйонів активно-рухливих сперматозоїдів беруть участь в заплідненні. Розраховують його наступним чином Ф = обсяг еякуляту * к-ть сперматозоїдів в 1 мл *% фракцій (а + в). Наприклад, при 3 мл сперми, де в кожному мл міститься 80 мільйонів, при% кількості фракцій (а + в) 85% ми отримуємо Ф = 3 * 80 * 0,85 = 204.

Показник Фарріс більше 200 вважається нормальним

Отзывы пациентов

Записаться на консультацию и лечение можно по телефонам

+38(044) 575-32-20

+38(097) 483-40-95

Клиника работает с 8-00 до 20-00 без выходных и перерывов.
Консультации проводят Пн.-Пт. с 9-30 до 16-00